Jubileusz 100-lecia naszej szkoły. Uroczystość w Filharmonii Podlaskiej

          Dnia 16 listopada 2015r.  z udziałem wielu wspaniałych, honorowych  gości reprezentujących władze miasta, Urząd Marszałkowski, Kuratorium, duchowieństwo, białostockie uczelnie, kluby sportowe, związki zawodowe oraz  dyrektorów szkół i przedszkoli  naszego miasta, świętowaliśmy 100-lecie  powstania naszej placówki. Szczególnie ciepło witaliśmy dyrektorów, nauczycieli  i absolwentów Szkoły Podstawowej nr 1  .

      To Wielkie święto Szkoły Podstawowej nr 1Jubileusz 100 – lecia jej założenia – został uświetniony częścią artystyczną w wykonaniu uczniów i uczennic klas III – VI.

          Występ rozpoczął dostojny polonez zaprezentowany przez tancerzy z klas trzecich przygotowanych przez panie: Joannę Kitlas i Dorotę Waszkiewicz-Kozak. Korowód par w pięknych strojach z epoki z wdziękiem pokazał skomplikowane figury tego tańca.

     Następnie scenę przejęli we władanie uzdolnieni recytatorzy, uczniowie z klas czwartych, piątych i szóstych. Główne role w montażu słowno-muzycznym odtwarzali: Beata Dembicka jako Nauczycielka i Gabriel Półkośnik jako sam Juliusz Słowacki. Ich aktorskie kreacje świadczyły o niezwykłym talencie ale i ogromie pracy nad przygotowaniem występu. W trakcie spektaklu zaprezentowane zostały widowni najpiękniejsze wiersze Juliusza Słowackiego w wykonaniu: Bartka Bielawca, Michała Prytuły, Julii Wróblewskiej, Marty Łuszcz, Weroniki Miłkowskiej, Heleny Zalewskiej, Pauli Olędzki, Julii Tabak, Hanny Dobrowolskiej, Jagny Kotyńskiej i Ady Stypułkowskiej. Wszyscy młodzi aktorzy ukazali wysoki poziom kunsztu recytatorskiego, nad którym pracowała pani Bożena Gawryłkiewicz .Deklamacji towarzyszyły występy instrumentalne w wykonaniu uczennic: Aleksandry Łupińskiej, Hanny Grodzkiej i Marii Zadykowicz. Przedstawienie uświetniły też wspaniałe występy  naszych uzdolnionych solistek: Lary Swierkot i Marii Zadykowicz oraz absolwentki szkoły: Julii Dmochowskiej, która  wzruszyła widownię swoją interpretacją utworu Anny German. Ramą spinającą całość był piękny śpiew chóru szkolnego prowadzonego przez panią Ewę Szymanowską – Gbur. Współautorkami scenariusza i osobami odpowiedzialnymi za całość występu były panie: Agata Rybarczyk, Elżbieta Badońska i Agnieszka Andrzejewska.

            odzi aktorzy zebrali gromkie brawa, a na koniec – owacje na stojąco. Dumą napawa bogactwo talentów naszych uczniów. Życzymy im dalszych sukcesów we wszystkich  życiowych zadaniach i rolach.

Do zobaczenia na kolejnym Jubileuszu!

 

Opracowanie: A. Rybarczyk