Materiał obowiązujący na teście oraz przydatny do opracowania logo lub wiersza:
Bitwa pod Wiedniem:
https://muzhp.pl/pl/e/1171/odsiecz-wiedenska
https://twojahistoria.pl/2018/09/12/odsiecz-wiedenska-czy-polski-triumf-zdecydowal-o-losach-europy/
Husaria:
https://www.polska-zbrojna.pl/Mobile/ArticleShow/23581
https://histmag.org/Husaria-duma-i-chwala-polskiego-wojska-20442
W trakcie uroczystej inauguracji roku szkolnego 2023/2024, wyróżnieni zostali najlepsi uczniowie oraz ich mistrzowie – nauczyciele towarzyszący młodzieży na drodze rozwoju.
Medale „Diligentiae – za pilność” z rąk prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego odebrały Weronika Tarasiuk oraz Pani Agnieszka Szerszeń.
Wyróżnienie „Diligentiae – za pilność” w formie okolicznościowego medalu i certyfikatu przyznawane jest przez Prezydenta Miasta Białegostoku co roku, a wręczane podczas uroczystości inauguracji nowego roku szkolnego. Medale są symbolem etosu uczciwej i rzetelnej pracy, dążenia do zdobywania wiedzy i wszechstronnego rozwoju. Gratulujemy!
Zdjęcia ze strony Miasto Białystok, Kurier Poranny oraz p. A. Tarasiuk
Pacholęta, w dniu 15 czerwca, miały okazję obejrzeć przedstawienie uczniów klasy III A o przygodach znanej na całym świecie dziewczynki w czerwonym kapturku.
Wszystko było jak w prawdziwej bajce Charles’a Perrault’a. Łatwowierny Kapturek zdradził przebiegłemu wilkowi drogę do domu babci. Widzowie spotkali również gajowego, sympatyczne zwierzęta i gadające drzewa. Był uśmiech i brawa, a sami aktorzy świetnie się bawili.
Była też okazja, żeby porozmawiać o posłuszeństwie wobec rodziców i zbytniej ufności wobec nieznajomych.
Opracowała: Iwona Sadowska
14 czerwca byliśmy na plaży w Dojlidach, na ognisku.
Piekliśmy kiełbaski i pianki, bawiliśmy się na placu zabaw
i rozegraliśmy mecz piłki nożnej. Pogoda nam dopisała.
Poczuliśmy, że nadchodzi piękny, wakacyjny czas.
Opracowała: Iwona Sadowska
W Dniu Dziecka Wydział Prawa UwB gościł u siebie uczniów klasy Vc ze Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Juliusza Słowackiego w Białymstoku. Młodzi sportowcy zostali najpierw przywitani na Auli Wydziału, przez Panią Prodziekan Wydziału Prawa ds. Współpracy Międzynarodowej i Rozwoju - dr hab. Izabelę Kraśnicką, prof. UwB, która porozmawiała z nimi na temat stosowania prawa. Po przywitaniu oraz pamiątkowych zdjęciach studentki z Koła Naukowego Prawa Karnego i Kryminologii, podczas krótkich warsztatów z daktyloskopii, zdjęły odciski palców i dłoni młodzieży, które to nasi goście mogli zabrać na pamiątkę pobytu na Wydziale ze sobą. Następnie młodzież udała się na salę rozpraw, gdzie przywitana przez mgr Sylwię Łazuk i mgr Łukasza Presnarowicza, ze Studenckiej Poradni Prawnej – Pracowni WP UwB, po obejrzeniu fragmentu filmu z symulacji rozprawy oraz wysłuchaniu zwięzłej prelekcji nt. zawodów prawniczych przebrała się w togi i spontanicznie, z dużym zaangażowaniem, przeprowadziła cztery mini symulacje rozpraw sądowych! Po szaleństwach na sali rozpraw goście zostali zaproszeni do Pani Prodziekan, aby po otrzymanych prezentach i poczęstowani słodkościami podziękować za możliwość zwiedzania Wydziału Prawa i zapewnić, że wrócą tu jeszcze nie raz. Wizytę zorganizowała i przeprowadziła – przy pomocy wszystkich w/w osób dr Marta Janina Kuklo, w imieniu Stowarzyszenia na Rzecz Badań i Praktyki Mediacji – Centrum Mediacyjnego Pactum przy Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku, które współpracuje z SP Nr 1 w Białymstoku.
Opracowała: Sylwia Pietrowcew
To już ostatnia w naszej szkole wystawa pięknych dzieł malarskich pędzla Darii Walko, uczennicy klasy 8c. Daria kończy edukację w naszej szkole. Życzymy Ci Dario wielu sukcesów, nie tylko plastycznych. Jesteśmy pewni, że już niedługo będziemy z dumą mówić: „Mieliśmy okazję jako pierwsi zachwycać się pracami tej utalentowanej artystki”.
Opracowała: Sylwia Pietrowcew
Dzięki uprzejmości przedstawicieli firmy Geberit Sp. z.o.o p. Danuty Kurdziel i p. Wojciecha Parzycha,
uczniowie klasy 2 c uczestniczyli w praktycznych zajęciach pierwszej pomocy medycznej.
Opracowała: Beata Żukowska
Uczniowie klasy 2a uczestniczyli w warsztatach zorganizowanych przez studenckie Koło Naukowe Mała Architektura przy Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej. Wszystko w ramach obchodów Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Podczas dwugodzinnego spotkania dzieci dowiedziały się, na czym polega praca architekta oraz jak długa jest droga projektowa, od pomysłu do realizacji. Wspólna gra w kalambury urozmaiciła zajęcia. Na zakończenie mali projektanci, eksperymentując z formą i kolorem, stworzyli swój własny autorski projekt architektoniczny. Powstały wyjątkowe makiety 3D ! Dziękujemy organizatorom za zaproszenie i twórcza pracę!
Opracowała: Katarzyna Cyrynowska