Przedstawienie ,,Smok Jacuś”

Dnia 11. 06. 2019r. uczestnicy koła teatralnego zaprezentowali się w przedstawieniu ,,Smok Jacuś” rodzicom, uczniom i nauczycielom klas I – III. Mali aktorzy wcielili się w różnorodne role, przybliżając widzom przyjaźń, życzliwość oraz tolerancję. W swoich prezentacjach wykazali się ogromną pomysłowością i twórczością. Bajka była jednocześnie zachętą do tego, aby zawsze pracować nad sobą i poprawiać swoje relacje z bliskimi i przyjaciółmi. Wszystkim aktorom serdecznie gratulujemy!

Dorota Waszkiewicz – Kozak

Izabela Wojtala

koo teatralne 1koo teatralne 2koo teatralne 3koo teatralne 4koo teatralne 6koo tetralne 3

Klasa kl.IIa i IIb na wycieczce

Wycieczka do Centrum Produktu Lokalnego w Sokolu, to wspaniała atrakcja, w której wzięły udział klasy IIa i IIb. Na miejscu przywitał nas leśniczy. Następnie dzieci udały się na spacer, gdzie po drodze oglądały drzewa, roślinność oraz mrowisko. Leśniczy opowiedział o zwierzętach zamieszkujących okoliczne lasy, na czym polega jego praca oraz jak powinno się zachowywać w lesie. Dzieci wzięły również udział w warsztatach ceramiki zdobionej, decoupage oraz malowaniu toreb. Punktem końcowym wycieczki było ognisko i zabawy. To był dzień pełen wrażeń.

Iwona Sadowska, Izabela Wojtala

SokoleSokole 4Sokole5wycieczka Sokole 2

Czytaj więcej...

8 Białostocki Tydzień Czytania Dzieciom

3-7 czerwca 2019 r.

Białostocka akcja czytelnicza  to integralna część  obchodów ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, którego pomysłodawcą jest fundacja "ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom". W tym roku, po raz kolejny, włączyliśmy się w akcję głośnego czytania uczniom kl.I-III. Tydzień rozpoczęliśmy od udziału kl.Ic w uroczystej inauguracji  8BTCD w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Czytanie przez znamienitych gości cyklu  przygód wesołego żubra Pumplika autorstwa Tomasza Samojlika rozpoczęło święto czytania i spotkania z książką.

W dniach od 4 do 7 czerwca zaproszeni goście czytali dzieciom klas młodszych w naszej szkole. Zaprosiliśmy też grupę przedszkolaków z Samorządowego Przedszkola nr 41. Dobrze dobrane, o różnorodnej tematyce  nowości  cieszyły się wśród słuchaczy dużym zainteresowaniem. Bawiły , ale też skłaniały do refleksji i pytań.

Podczas  8 BTCD  w  naszej szkole  czytali:

  • Pani Małgorzata Dunaj-Baczewskakonsultant CEN, czytała ucz. kl.Ia książkę „ Franklin superbohater ”P. Bourgeois
  • Pani dr Teresa Bartel-Bujnowska, czytała ucz. kl.IIIa fragmenty książki  „Zawodowcy” P. Beręsewicza
  • Pani  Zofia  Zachowicz- Michałowska-dyrektor SP nr 1, czytała grupie przedszkolaków z  Integracyjnego Przedszkola Samorządowego„ To ja!-Historyjki , które dodają dzieciom pewności siebie”,
  • Pani Kinga Wysocka -nauczyciel j.niemieckiego,–czytała ucz. kl.VII i VIII  baśni  braci Grimm „Die Bremer Stadtmusikander”
  • Czytanie zostało poprzedzone  zostało prezentacja ilustracji związanych z treścią baśni oraz wiadomościami kulturoznawczymi o Niemczech i samych bajkopisarzach
  • Pani Magdalena Małyszko–pedagog szkolny ,czytała ucz.kl.Ib   bajkę „O  Lisku Urwisku” S. Żbikowskiego
  • Pani Iwona Czyżewska–kierownik Filii nr 15 Książnicy Podlaskiej, czytała  grupie dzieci w świetlicy szkolnej " łukasz piszczek-piłkarski diament" M. Rosłonia  i  ucz. kl.IIa książkę  "Liga mistrzów -magia futbolu" R. Pawlaka
  • Pan Modest Dziekoński– trener w SP nr 1, czytał  ucz. kl.IIIb„Mój sport , moja radość” J. Blecharza
  • Czytanie książek, które wzbudziły największe zainteresowanie było kontynuowane   przez wychowawców w  następnych dniach po zakończeniu 8BTCD.
  • nauczyciele- bibliotekarze

Czytaj więcej...

DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI W KLASIE II A

klubksiazkiPiątego czerwca byliśmy w Książnicy Podlaskiej. Bardzo lubimy czytać, więc rozpoczęliśmy działalność w dyskusyjnym klubie książki, którą będziemy kontynuować po wakacjach, już w klasie trzeciej.

Czekamy na ciekawe zajęcia?!

Iwona Sadowska

20190605 085908

Dzień Dziecka w klasach I b i II a

31 maja uczciliśmy Dzień Dziecka piknikiem w Zwierzyńcu, na Plantach. Były wspólne zabawy, towarzyskie pogawędki na kocykach, niespodzianki przygotowane przez rodziców - lody i wata cukrowa. Każdy znalazł coś ciekawego dla siebie!

Katarzyna Cyrynowska

Iwona Sadowska

123456

Wycieczka klas I

Dnia 23 maja klasy pierwsze udały się na swoją pierwszą szkolną wycieczkę. Pojechaliśmy do Ziołowego Zakątka w Korycinach. Na miejscu czekało na nas mnóstwo atrakcji. Zwiedziliśmy Podlaski Ogród Ziołowy. Wysłuchaliśmy gawędy o ziołach i ich zastosowaniu w codziennym życiu. Uczestniczyliśmy w warsztatach ziołowych. Samodzielnie wykonaliśmy mieszanki z udostępnionych ziół zapachowych: mięty, melisy, lawendy. Mieliśmy możliwość obejrzenia z bliska przeróżnych zwierząt: perliczek, pawia, kóz, baranów, owieczek, królików czy papug. Zabawa w sianie sprawiła nam mnóstwo radości. Po smacznym obiedzie szczęśliwie wróciliśmy do Białegostoku.

Katarzyna Cyrynowska

Maria Ożlańska

Beata Żukowska

 IMG-39022IMG-39081

Czytaj więcej...

Festiwal Lekkoatletyczny

W dniu 03.06.2019 (poniedziałek) na Miejskim Stadionie Lekkoatletycznym odbyły się zawody – Festiwal Lekkoatletyczny.

W zawodach wzięli udział uczniowie z klas IV – VIII w czterech konkurencjach: sprint, skok w dal, rzut piłeczką palantową, bieg długi. Celem imprezy była promocja sportu, zachęcenie do uprawiania sportu i brania udziału w aktywności fizycznej. Uczniowie mieli możliwość poznania konkurencji lekkoatletycznych oraz zasad ich rozgrywania poprzez własny udział w zawodach lekkoatletycznych na stadionie. Start w zawodach pozwolił również dzieciom poznać ich własne możliwości. Udział w zawodach kształtował w dzieciach wolę walki, rozbudzał sportową rywalizację, zachęcał do podejmowania wysiłku i radzenia z trudnościami, motywował do pokonywania własnych słabości.

Najlepsi zawodnicy w danej konkurencji otrzymali medale i pamiątki.

Dodatkową atrakcją i przeżyciem dla uczniów było spotkanie z lekkoatletką, halową mistrzynią świata w skoku wzwyż panią Kamilą Lićwinko.

Imprezę sportową przygotowali nauczyciele wychowania fizycznego a patronat nad zawodami objął Podlaski Związek Lekkiej Atletyki.

Opracował: Modest Dziekoński

012345

Czytaj więcej...

Wojewódzki Konkurs Recytatorski „Poezja Marii Konopnickiej”

Natalka Kl.IIIIb konopnicka 022Natalka Jarmoc z kl. III b odniosła ogromny sukces w Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim „Poezja Marii Konopnickiej” organizowanym przez Prywatna Szkołę Informatyczno – Językową. Interpretacją wiersza „ Muchy samochwały” oczarowała jury, które przyznało jej I nagrodę i tytuł laureata konkursu. Natalka opuściła gościnne progi organizatora z dwoma dyplomami i licznymi nagrodami. Wybitnie utalentowanej recytatorce GRATULUJEMY!

Opracowanie: Bożena Gawryłkiewicz

Natalka Kl.IIIIb konopnicka 014Natalka Kl.IIIIb konopnicka 024Natalka Kl.IIIIb konopnicka 032

WIELKI FINAŁ I OGÓLNOPOLSKIEGO TURNIEJU „MISIA WOJTKA” W WARSZAWIE – WESOŁA

DSC00332Z okazji 75 rocznicy bitwy pod Monte Cassino, w dniach 20-22 maja 2019r. 4 – osobowa drużyna (Antoni Miezio, Kornel Łupiński, Tymoteusz Wieremiejuk z klasy VI C i Kacper Borkowski z klasy VI B) z naszej szkoły po zwycięskim etapie regionalnym wzięła udział w Wielkim  finale Ogólnopolskiego turnieju „Miś Wojtek”,  zorganizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej.

W czasie pobytu zostaliśmy zakwaterowani w hotelu Atos. Codziennie z hotelu w Warszawie byliśmy dowożeni autokarem do Wesołej na teren 1 Brygady Pancernej. Jedliśmy smaczne i pożywne posiłki. Pierwszego dnia gości i uczestników powitali pracownicy Biura Edukacji Narodowej, po czym sprawnie rozpoczęły się rozgrywki. Po teście wiedzy historycznym łącznie otrzymaliśmy 34 p, co oznaczało przejście do finału na 3 pozycji.

Drugi dzień pobytu, przed rozgrywkami uczestnicy turnieju mogli zobaczyć tylko namiastkę wyposażenia najlepszej brygady w Polsce, ale i tak było warto. Każdy mógł wejść do najlepszego czołgu, jakim dysponuje polska armia, czyli Leoparda 2, i samemu przekonać się, czy jest w nim odpowiednio dużo miejsca dla 4 członków załogi. Dzięki żołnierzom służącym w jednostce udało się zaobserwować, jak taki czołg się porusza i jak się go tankuje. Kolejnym punktem była strzelnica, na której odbywały się szkolenia z zakresu rzucania granatem. Żołnierz po odbezpieczeniu granatu ma ok 2 sekund, aby go rzucić. To nie takie proste, jak się wydaje – po prostu rzucić granatem, o czym przekonali się uczestnicy turnieju. Najpierw trzeba przejść specjalne szkolenie z zakresu jego budowy i zagrożeń wynikających z nieodpowiedniego użycia ważącego ok 360 do 700 granatu ćwiczebnego. Ostatnim etapem wizyty był tor przeszkód, który żołnierz musi pokonać by zachować kondycję.

Na początku walczyliśmy o drugie miejsce, a potem o pierwsze i zostaliśmy zwycięzcami Wielkiego finału I Ogólnopolskiego turnieju „Miś Wojtek” w kategorii kadetów. Po wygranej nastąpiło wręczenie nagród laureatom, szkoła otrzymała dyplom. Na zakończenie usłyszeliśmy przepiękny koncert.  

Ostatniego dnia żołnierze 1 Brygady Pancernej zaprosili najlepsze drużyny do centrum szkoleniowego. Finaliści mogli zaobserwować symulacje prawdziwych warunków bojowych, w jakich załoga czołgu się znajduje. To musi być zgrany zespół, gdzie każdy zna swoje mocne i słabe strony. Zespół oparty na zaufaniu i skupiony na wspólnej misji. Dokładnie takie zespoły podczas turniejowych zmagań stworzyły niedźwiadki ze zwycięskich drużyn.

Symulatory to jednak nie zabawa. Już na samym początku udało się jednemu z uczestników wjechać prosto do wirtualnego jeziora. Specjalny program pozwala przede wszystkim zapoznać młodych żołnierzy z taktyką i zasadami poruszania się w grupie czołgów. To bardzo ważne, aby zanim wsiądzie się do prawdziwej maszyny mieć już wiedzę i wyobraźnię o całym polu bitwy.

Gratulujemy zwycięzcom turnieju.

 

Opracowanie: Barbara Rogalewska

20190520 140018 Film120190520 151243 Film120190520 185453 Film120190522 103951 Film1

Czytaj więcej...

Warsztaty Historyczne

Dnia 13 maja 2019r. uczniowie kl. VII a, VII c, VIII a i VIII b wzięli udział w warsztatach historycznych związanych z tematyką: Utrwalania władzy po 1944 roku i Propaganda PRL. Zajęcie prowadził edukator IPN-u p. Paweł Murawski. Podczas pracy w grupach wykorzystywano materiały ikonograficzne z zasobów IPN-u, oddział w Białymstoku.

Opracowanie: nauczyciele – bibliotekarze

Propaganda PRL-u 099Propaganda PRL-u 102Propaganda PRL-u 103Propaganda PRL-u 107Propaganda PRL-u 111Propaganda PRL-u 113

Podkategorie