Kilka cennych wskazówek

do rodzicw

https://www.saferinternet.pl/pliki/publikacje/Co-moje-dziecko-robi-na-youtube-ULOTKA-FIN.pdf

Ulotka dla rodziców zawierająca najważniejsze informacje o ulubionej platformie filmowej młodzieży - jej realiach i zagrożeniach.

przewodnik

https://akademia.nask.pl/publikacje/Internet_Zabawek.pdf

PORADNIK POMYŚL, ZANIM KUPISZ

Publikacja zawiera porady dla dorosłych na temat tego, jak dokonać rozważnego zakupu sprzętu elektronicznego dla dzieci. Znajdziemy tu także opis zagrożeń internetowych, wskazówki, jak chronić przed nimi najmłodszych, oraz informacje o miejscach, w których na wypadek takich problemów można szukać pomocy.

https://akademia.nask.pl/publikacje/032-9%20Broszura-Pomysl-Zanim-Kupisz-A5-v8-26-11-2015.pdf

 

PUBLIKACJA NASTOLATKI WOBEC INTERNETU

Publikacja podsumowuje wyniki badań z 2016 r. na temat aktywności nastolatków w internecie, edukacyjnej roli sieci i urządzeń mobilnych, przyjmowanej przez młodzież sieciowej tożsamości, zachowań małoletnich użytkowników internetu, świadomości zagrożeń i sposobów reagowania na przemoc.

https://akademia.nask.pl/publikacje/Nastolatki_wobec_internetu_.pdf

 

NA KONIEC KILKA FILMÓW Z CYKLU PROJEKTU  „ZOSTAŃ ZNAJOMYM SWOJEGO DZIECKA”

Projekt edukacyjny „Zostań znajomym swojego dziecka” adresowany jest do rodziców i opiekunów. Jego celem jest zachęcenie ich do aktywnego uczestniczenia w internetowym życiu dzieci, poznania ich zainteresowań i wirtualnej społeczności. Poniżej link do kilku filmików instruktażowych.

https://www.saferinternet.pl/materialy-edukacyjne/materialy-multimedialne/zostan-znajomym-swojego-dziecka.html

Drodzy rodzice, opiekunowie

Polecam Państwu krótki filmik rekomendowany przez Podlaskie Kuratorium Oświaty w Białymstoku.

Zachęcam do refleksji nie tylko nad zagrożeniami wynikającymi z obecności w świecie wirtualnym ale również nad relacjami z dzieckiem.

Zrozumienie świata nastolatka jest trudne, rozmowa z nim bywa jeszcze trudniejsza, ale szukanie nici porozumienia oraz dbałość o wzajemną więź w mej ocenie jest najważniejszym wyzwaniem rodzica.

 

https://www.youtube.com/watch?v=9FbRGCWhn0k

Animacja stworzona dla Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji odnośnie walki z hejtem w internecie.

Parę słów do rodziców i opiekunów uczniów których niebawem czeka decyzja wyboru dalszej szkoły, ścieżki edukacji.

Na początek tytułem wstępu zachęcam do obejrzenia krótkiego filmu ze spotu  w ramach projektu

 „Szkoła zawodowa szkołą pozytywnego wyboru"

https://youtu.be/rQk6uIBTFEE

Jako rodzice macie Państwo prawo pokładać nadzieje i wyobrażać, kreować przyszłość swoich dzieci, także w kwestii wyboru ich dalszej szkoły,  a w konsekwencji przyszłego zawodu .

Pamiętajmy, że nasze dzieci mają ma prawo do marzeń, własnej wizji swojej kariery, ale przede wszystkim prawo do dokonywania wyborów.

Rozumiem , że nie raz musicie się Państwo zmierzyć z wizjami mało realnymi bądź brakiem pomysłu na swoją przyszłość.  Do tego okres adolescencji nie pomaga w racjonalnym dokonaniu wyboru. Często towarzyszą temu emocje, stres.

Cóż wobec tego może rodzic, okazać dużo cierpliwości, wspierać w odkrywaniu zainteresowań oraz talentów, predyspozycji dziecka.  Pomóc mu w zwiększeniu świadomości  jego umiejętności, podpowiedzieć  w jaki sposób może rozwijać swoje pasje, talenty. 

Wsparcie Psychologa

psycholog

Drogi rodzicu pamiętaj, że można dziecko zmusić, żeby siedziało przy biurku, żeby wpatrywało się godzinami w podręcznik czy nawet żeby odrobiło lekcje, ale do nauki – nigdy. Maluch czy nastolatek będzie się pilnie uczyć tylko wtedy, gdy będzie mu to sprawiać przyjemność oraz gdy będzie przekonany, że jest mu to potrzebne.

Jak zatem zachęcić dziecko do nauki? Przede wszystkim porozmawiaj z dzieckiem, dlaczego i po co musi codziennie się uczyć. Uświadom, że jego systematyczna praca będzie zweryfikowana przez nauczycieli

1. Ustalcie razem z dzieckiem plan dnia, plan działania, w którym będzie określony porządek i czas aktywności dziecka (zabawy, nauki, obowiązków)

2. Podzielcie wspólnie materiał do nauki na partie: zróbcie grafik - zapisujcie bieżące zadania do wykonania, zlecane przez nauczycieli danych przedmiotów i terminy ich realizacji. Grafik umieśćcie w widocznym miejscu. Odznaczajcie zrealizowane zadania – to bardzo motywuje, bo jest wizualnym odzwierciedleniem wykonanej pracy!

3.Ustalcie także, jak będziecie wyglądała kontrola wykonywanych przez dziecko prac i zadań domowych (odpytywanie, sprawdzanie notatek, zeszytów)

4. Można dyskretnie sprawdzić, czy dziecko faktycznie się uczy.

5. Umówcie się też na sposób pomagania, w sytuacji, gdy dziecko informuje nas o tym, że czegoś nie zrozumie albo nie umie zrobić. Zachęćcie je wówczas do samodzielnej pracy, do podjęcia próby.

6. Staraj się zachęcać swoje dziecko do samodzielności i poczucia obowiązku, gdyż samodzielne radzenie sobie z zadaniami daje większą satysfakcję, poczucie sprawczości i kształtuje poczucie własnej wartości.

7. Nie odrabiaj za dziecko zadań i prac przesłanych przez nauczycieli, terapeutów.

8. Okaż duże zainteresowanie tym, co robiło dziecko, rozmawiaj o ewentualnych zadaniach/problemach, które współtowarzyszyły mu przy ich opracowywaniu.

9. Pokaż dziecku możliwości kreatywnej nauki, odkrywaj z nim serwisy naukowe, filmy, gry i edukacyjne aplikacje. Być może dziecko skorzysta przy tej okazji bardziej niż podczas przerabiania kolejnego działu z podręcznika. Staraj się wzbudzić w dziecku ciekawość poznawczą, nie skupiaj się tylko na kontroli jego „obowiązku szkolnego”

10. NAJWAŻNIEJSZE - CHWALIĆ!!! Zawsze doceniaj starania dziecka i chwal je nawet za najmniejsze działania związane z uczeniem się w domu

dziecko

 Na efektywność nauki wpływają również odpowiednie warunki:

1. Przed przystąpieniem do nauki przygotujcie wszystkie podręczniki i pomoce edukacyjne, aby później nie przerywać pracy i nie dekoncentrować dziecka.

2. W miejscu pracy dziecka powinien być ład i porządek, najlepiej by na biurka były tylko rzeczy potrzebne do nauki.  

3. Istotne jest też, aby wszyscy domownicy, a szczególnie młodsze rodzeństwo nie przeszkadzało w skupieniu na nauce.

4. Należy zatroszczyć się o to, by dziecko zajęło się jedną rzeczą tj. odrabiało jeden przedmiot, nie rozpoczynało wszystkich prac jednocześnie.

5. Ważna jest też temperatura w pomieszczeniu, w którym dziecko się uczy. Mało efektywnie pracuje się, gdy jest zimno, po prostu lubimy ciepło. Należy wietrzyć pomieszczenie do nauki.

Poniżej link do rozmowy ekspertów z zakresu edukacji, w której przekażą swoje spostrzeżenia na temat rozbudzania w dziecku motywacji.

Porady – „Jak zmotywować dziecko do nauki”

https://www.youtube.com/watch?v=DG0Yys5zky4

porada1porady2

Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży - kompendium https://akademia.nask.pl/publikacje/kompendium2019.pdf