Dzieci w świecie gier komputerowych

 

Ryzykowne zachowania w sieci (Stanisław Bobula) - YouTube

https://youtu.be/qkapsggkGs8?si=O7f7qbtNslmCROrk


Dziecięcy Telefon Zaufania

Dziecięcy Telefon Zaufania 800 12 12 12

Czat internetowy - czat.brpd.gov.pl.

 

Dziecięcy Telefon Zaufania jest miejscem dla wszystkich młodych ludzi zmagających się z problemami, w którym mogą oni zostać wysłuchani

i otrzymać pełne wsparcie oferowane przez specjalistów.

Z ww. numeru interwencyjnego mogą korzystać także osoby dorosłe, które chcą zgłosić zaobserwowane problemy dzieci lub rażące zaniedbania względem nich.

Z Dziecięcego Telefonu Zaufania mogą również korzystać uchodźcy

i cudzoziemcy. Przy telefonie i czacie dyżurują specjaliści posługujący się językiem ukraińskim i rosyjskim - grafik ich dyżurów można odnaleźć pod adresem; https://brpd.gov.pl/2022/08/31/uwaga-nowy-grafik-pomocy-psychologicznej-i-prawnej poukrainsku/.

Prawnik specjalizujący się w prawach uchodźców i cudzoziemców dyżuruje

w poniedziałki w godzinach od 18:00 do 20:00

tyt

Kilka cennych wskazówek

do rodzicw

https://www.saferinternet.pl/pliki/publikacje/Co-moje-dziecko-robi-na-youtube-ULOTKA-FIN.pdf

Ulotka dla rodziców zawierająca najważniejsze informacje o ulubionej platformie filmowej młodzieży - jej realiach i zagrożeniach.

przewodnik

https://akademia.nask.pl/publikacje/Internet_Zabawek.pdf

PORADNIK POMYŚL, ZANIM KUPISZ

Publikacja zawiera porady dla dorosłych na temat tego, jak dokonać rozważnego zakupu sprzętu elektronicznego dla dzieci. Znajdziemy tu także opis zagrożeń internetowych, wskazówki, jak chronić przed nimi najmłodszych, oraz informacje o miejscach, w których na wypadek takich problemów można szukać pomocy.

https://akademia.nask.pl/publikacje/032-9%20Broszura-Pomysl-Zanim-Kupisz-A5-v8-26-11-2015.pdf

 

PUBLIKACJA NASTOLATKI WOBEC INTERNETU

Publikacja podsumowuje wyniki badań z 2016 r. na temat aktywności nastolatków w internecie, edukacyjnej roli sieci i urządzeń mobilnych, przyjmowanej przez młodzież sieciowej tożsamości, zachowań małoletnich użytkowników internetu, świadomości zagrożeń i sposobów reagowania na przemoc.

https://akademia.nask.pl/publikacje/Nastolatki_wobec_internetu_.pdf

 

NA KONIEC KILKA FILMÓW Z CYKLU PROJEKTU  „ZOSTAŃ ZNAJOMYM SWOJEGO DZIECKA”

Projekt edukacyjny „Zostań znajomym swojego dziecka” adresowany jest do rodziców i opiekunów. Jego celem jest zachęcenie ich do aktywnego uczestniczenia w internetowym życiu dzieci, poznania ich zainteresowań i wirtualnej społeczności. Poniżej link do kilku filmików instruktażowych.

https://www.saferinternet.pl/materialy-edukacyjne/materialy-multimedialne/zostan-znajomym-swojego-dziecka.html

Drodzy rodzice, opiekunowie

Polecam Państwu krótki filmik rekomendowany przez Podlaskie Kuratorium Oświaty w Białymstoku.

Zachęcam do refleksji nie tylko nad zagrożeniami wynikającymi z obecności w świecie wirtualnym ale również nad relacjami z dzieckiem.

Zrozumienie świata nastolatka jest trudne, rozmowa z nim bywa jeszcze trudniejsza, ale szukanie nici porozumienia oraz dbałość o wzajemną więź w mej ocenie jest najważniejszym wyzwaniem rodzica.

 

https://www.youtube.com/watch?v=9FbRGCWhn0k

Animacja stworzona dla Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji odnośnie walki z hejtem w internecie.

Parę słów do rodziców i opiekunów uczniów których niebawem czeka decyzja wyboru dalszej szkoły, ścieżki edukacji.

Na początek tytułem wstępu zachęcam do obejrzenia krótkiego filmu ze spotu  w ramach projektu

 „Szkoła zawodowa szkołą pozytywnego wyboru"

https://youtu.be/rQk6uIBTFEE

Jako rodzice macie Państwo prawo pokładać nadzieje i wyobrażać, kreować przyszłość swoich dzieci, także w kwestii wyboru ich dalszej szkoły,  a w konsekwencji przyszłego zawodu .

Pamiętajmy, że nasze dzieci mają ma prawo do marzeń, własnej wizji swojej kariery, ale przede wszystkim prawo do dokonywania wyborów.

Rozumiem , że nie raz musicie się Państwo zmierzyć z wizjami mało realnymi bądź brakiem pomysłu na swoją przyszłość.  Do tego okres adolescencji nie pomaga w racjonalnym dokonaniu wyboru. Często towarzyszą temu emocje, stres.

Cóż wobec tego może rodzic, okazać dużo cierpliwości, wspierać w odkrywaniu zainteresowań oraz talentów, predyspozycji dziecka.  Pomóc mu w zwiększeniu świadomości  jego umiejętności, podpowiedzieć  w jaki sposób może rozwijać swoje pasje, talenty.