Performatywne Czytanie „PAPIEROWEGO PTASZKA”

„Papierowy ptaszek” – rozdział z książki Marty Bogackiej pt. Bokser z Auschwitz posłużył uczniom klasy VIe do pracy nad tekstem metodą performatywnego czytania.

Próby stolikowe (z bohaterskim pokonaniem bariery fonetycznej zwrotów w języku niemieckim) zaowocowały prezentacją literatury faktu przed koleżankami i kolegami z klasy VIIc i członkami koła teatralnego. Za scenografię posłużyły plansze o tematyce holocaustu przekazane naszej szkole przez białostocki oddział IPN-u.

Wyrazy uznania należą się Uli Drągowskiej, Michałowi Buczyńskiemu i Stasiowi Klepackiemu, którzy wcielili się w role więźniów obozu koncentracyjnego SS Siedlung i ich nazistowskich oprawców.

Przedsięwzięcie służyło promocji czytelnictwa wśród uczniów starszych klas i zapoznaniu z literaturą non-fiction poświęconą tematyce zagłady.