Polecamy

Jeśli stęskniliście się za biblioteką, regałami z książkami, za szelestem papierowych kartek

– proponujemy Wam cykl recenzji-poleceń książek godnych Waszej uwagi.

A kiedy nastąpi powrót do normalności może po nie sięgniecie…

 

Cykl  Przyjaźnie małe i duże

Od chwili narodzin miał „przechlapane”. Powód? Zniekształcona twarz na skutek choroby genetycznej. Liczne operacje i zabiegi chirurgiczne spowodowały, że nie uczęszczał do szkoły, nie miał kolegów, z nikim się nie przyjaźnił. Do piątej klasy uczył się w domu, pod kierunkiem kochającej mamy.

     

O kim mowa? O Auggim Pullmanie, bohaterze książki R. J. Palacio „Cudowny chłopak”, którą gorąco pragniemy Wam polecić.

Warto prześledzić na kartkach książki jeden rok ze szkolnego życia  Auggiego, od pierwszego dnia w szkole (kiedy to nikt w klasie nie chciał zająć miejsca obok niego) po przyznanie mu BARDZO WAŻNEJ NAGRODY – MEDALU HENRY’EGO BEECHERA w dniu zakończenia roku za…niezłomność charakteru, odwagę i hart ducha oraz siłę przyjaźni.

Nie zapominajcie o tym, że każdy z nas jest wyjątkowy, ma swoje słabe ale i mocne strony i że nie należy oceniać ludzi po wyglądzie.

Dobrego czytania!

Czy  często zdarza się Wam zrobić plamę na ubraniu lub obrusie? I to taaaką dużą, wielkości Australii? Bo nam tak.

     

 Australia jest najmniejszy kontynentem na Ziemi. To bardzo duża wyspa pełna słońca i otwartych przestrzeni. I właśnie w podróż do Australii zabiera nas Anita Hewett – autorka „Opowiadań o dziwnych zwierzętach: oposach, kolczatkach i kangurzątkach.

      Pisarka otwiera czytelnika na spotkanie z charakterystycznymi przedstawicielami australijskiej fauny. Tworząc pełne ciepła i humoru opowiadania o panu dziobaku, o królikach, które przysłużyły się kangurowi, o lubiącym przechadzki niedźwiadku koali – mocno akcentuje potrzebę przyjaźni, współpracy, niesienia pomocy potrzebującym. Ponadto Anita Hewett obdarza czytelnika niekłamanym optymizmem i miłością do zwierząt.

     

W Dniu Jeża pragniemy polecić Wam książkę Katarzyny Kotowskiej pt. "Jeż".

Zapewne zdarzają się Wam takie dni, w których świat jakby tracił kolory, stawał się bardziej szary i … bezbarwny. Czy dzieje się to za sprawą złodziei kolorów? A może z innych przyczyn…

Doświadczyli tego bohaterowie książki Katarzyny Kotowskiej, kiedy to „żółty był mniej słoneczny niż zwykle, czerwony mniej ognisty, zielony stracił swą soczystość, a niebieski poszarzał”. Znalazło to  również odbicie w grafice książki, która od pewnego momentu staje się mało kolorowa.

Co przywróci blask tj. kolor w życiu bohaterów i dlaczego książka zatytułowano „Jeż”? Sprawdźcie sami.

Dobrego czytania!

Jeśli czytaliście z uwagą i zainteresowaniem „Chłopca z Lampeduzy” to kolejna nasza propozycja pt”Chłopiec  z ostatniej ławki” Onjali Q. Rauf jest właśnie dla Was.

Dotyczy ona tematyki uchodźctwa z ogarniętej jeszcze do niedawna wojną Syrii. Ale akcja książki rozgrywa się w jednej z londyńskich szkół, dokąd trafia po długiej i niebezpiecznej ucieczce Wasz rówieśnik – Ahmet.

Nie jest mu łatwo odnaleźć się w nowej zachodniej rzeczywistości. Tęskni bardzo za rodzicami, którzy pozostali we Francji, obozie dla uchodźców, a Wielka Brytania ma wkrótce ogłosić zamknięcie granic dla emigrantów.

Historię Ahmeta, jego szkolne perypetie, próby zaprzyjaźnienia się komentuje żywym barwnym językiem rezolutna Alexa. To ona i jej klasowi przyjaciele: Josie, Michael i Tom staną się autorami i kurierami listu do królowej Elżbiety II w sprawie pomocy przy odnalezieniu rodziców Ahmeta i udzielenia jego rodzinie azylu. Czy królowa odpowie na ich apel? Czy im się uda?

Zazdrościmy Wam, że chwile z tą książką są jeszcze przed Wami…

 

Pozdrawiamy łasuchów krakersów !

Nauczyciele bibliotekarze